Stránka 3 z 7

Napsal: ned 08 úno 2009, 00:29
od DYK77
výměna oleje je celkem banalita, ale jak zapomeneš zašroubovat výpust, tak se to může značně prodražit :lol:

Napsal: stř 12 srp 2009, 13:18
od lukaso
Jaky dopooručujete olej?
mam najeto 78012 je tam plnosyntetika co byste doporucili?(polosyntetiku nebo plnousyntetiku)
a co si myslite pred vymneno oleje prolit pisty petrolejem na povoleni pistnich kroužku?

Napsal: stř 12 srp 2009, 13:45
od Druzeta
Plnou syntetiku určitě ne, staršímu motoru akorát uškodí, nehledě na to že ji výrobce ani nedoporučuje, ten petrolej bych tam nedával, ty kroužky se zapejkaj, to si myslím že petrolej neuvolní a hlavně asi potom zůstane v motoru, to by se to potom muselo několikrát propláchnout olejem aby byla aspoň nějaká jistota že v motoru nezůstal.

Napsal: stř 12 srp 2009, 15:05
od xlukas.cz
DYK77 píše:výměna oleje je celkem banalita, ale jak zapomeneš zašroubovat výpust, tak se to může značně prodražit :lol:
ja sem udelal pred 3 tydnama horsi vec. menil sem olej nasrouboval filtr a na chvilku odesel. vratil sem se a zapomnel sem, ze tam ten olej jeste neni :!: :!: chtel sem na volnobeh zaolejovat motor a turbo, tak sem to nastartoval nechal chvilku bezet a potom postupne pridaval plyn a obcas ho prislapl. sem kontroloval, jestli to necudi. to bylo asi tak dobrou minutu a par set tisic otacek v souctu. vypl sem motor, vylezl z auta a zustal v soku, ze mam na boku nachystane flasky s olejem :roll: sem si snizil zivotnost motoru o par desitek tisic km. jsu zvedavy, jestli to ted zacne zrat vic oleje :(

Napsal: stř 12 srp 2009, 21:38
od armani
Jeden članoček o poverách okolo olejov je tu http://motoride.sk/?ID=605

Napsal: stř 12 srp 2009, 21:45
od DYK77
Mě jednou bába u benzínky zapomněla nalejt olej do benzínu, když jsem sedlal Simsona. Ujel jsem asi 5Km než se to začalo tvářit, že se to rafne, tak jsem zvolnil tempo a ujel dalších 5Km domu, kde jsem dolil olej a byl to OK. Tudíž si myslím, že jsi motoru zase tolik neublížil, ale je to teda Sodoma Gomora nechat olej ve flaškách a v klidu to natočit ]:-(

Napsal: stř 12 srp 2009, 21:53
od DYK77
armani píše:Jeden članoček o poverách okolo olejov je tu http://motoride.sk/?ID=605
To je moc stručný a ne moc přesný. Lepší je ...
http://www.oleje.cz/index.php?left=main ... _komentare
Ale i tak je fajn, že je tu zase o jednoho člověka víc, který se zabývá mýty okolo olejů :wink:

Napsal: stř 12 srp 2009, 21:58
od David0600
*1* ale tohle je běh na dlouhou tra a mnoho diskuzí někdy bych chtěl absolvovat aspoň náštěvu olejárny a potom přednášku

Napsal: stř 12 srp 2009, 22:04
od DYK77
To co je tam napsaný je tak na jedno dlouhé odpoledne. Celý to vzniklo na základě mýtů o syntetických a minerálních olejích, které se šířili mezi lidmi, tak je to napsaný pro širokou veřejnost, aby pochopila pointu. Klíčové jsou ty první články, ty novější více či méně už jen podrobněji doplňují první články.

hlavní věc - olej

Napsal: pon 04 črc 2011, 20:45
od Ivojah
Tak jsem si docela dobře početl o olejích co do jejich členění a způsobů užití. Fakt bych neřekl, jak jsou některé věci v ohledu provozu automobilů důležité, ačkoliv to tak nevypadá. To je již let co měním motorové oleje, dříve i u spojky jsem alespoň doléval. Dnes chci věřit, že o spojku se olej postará doživotně alespoň tak jsem se dočetl i k značce Smart. Ale s novými technologiemi třeba turbomotorů a katalyzátorů se stává záležitost s neustálou kontrolou a doplňováním motorového oleje naprostou nezbytností – stačí určitá časová nepozornost a je po motorů i turbu. To fakt dříve nebylo tak ožehavé. Se Škodovkou jsem jezdil a jezdil a ani nevím kdy jsem kontroloval stav hladiny oleje určitě kontroloval to ano ale v současné době se zdá, že jde o základ ježdění. Stojí zato se stavu, dolévání a pravidelné výměně oleje věnovat! Proč ale je doporučováno měřit stav hladiny oleje ještě při plném zahřátí motorů – tři pecky? Přece za studena když je olej pěkně stečený v olejové vaně by to mělo být přesnější.

Napsal: pon 04 črc 2011, 21:38
od DYK77
Jasně, taky ho kontroluji za studena, když steče, respektive před jízdou a ne až po jízdě, kdy je již houby platné zjistit, že je tam oleje málo.

Napsal: pon 04 črc 2011, 23:56
od Dejvaval
V prirucce od smarta jsem se docetl ze olej se ma kontrolovat s motorem ohratym na provozni teplotu. Bude to asi proto, ze vzhledem k malemu mnozstvi naplne by se pri jizde mohl třeba vzatacce olej odlit ke strane a saci koš by na moment mohl prisat vzduch. To turbu nebude delat moc dobre.
U meho Smarta za studena, mam olej nad horni max riskou a teply uz spravne na max. V motorovem prostoru je pri provozu olejovy film, je olej v turbu a v hlave motoru. Pokud auto stoji pres noc, tak veškerý olej ze sten motoru, turba, hlavy stece do olejove vany a rano se vam muze zdat ze ho mate hodne. V horsim pripade mate nad minimem a cely den pak jezdite s nedostatkem oleje.
Na vsech autech s turbem se snazte mit dostatek oleje. Je to opravdu nutnost.

Ke zminene skodovce 120, kdyz se olej nemenil a pouze doleval, tak to moc nevadilo, protoze spotreba oleje byla tak velka ze byl olej stale kvalitni.
U novějších aut se spatny (prejety) olej pozna podle jeho zvysene spotreby, proto nedolevat. Rovnou vymenit.

Napsal: úte 05 črc 2011, 12:08
od DYK77
Já mám v příručce napsáno "počkejte několik minut až olej steče".
Tomu rozumím - neměřit olej bezprostředně po jízdě, dokud je olej ještě na stěnách motoru, protože kdybych v tuto chvíli olej dolil na risku max, tak budu mít přelito.

měrka oleje-kolik si přejete naměřit?

Napsal: stř 06 črc 2011, 14:24
od Ivojah
Tak s tím měřením oleje mám jasno zřejmě se nic nestane když mi u studeného motoru ukáže olej mezi ryskami a zahřátý motor tak nějak jak říká Liška v navigaci jeďte nějak středem – taktéž. Ale ještě by mě zajímalo jestli když ponoříte měrku do motoru jestli vám ukazují obě strany placaté koncovky měrky stejnou míru oleje. Mně teda ne – na jedné straně výše na druhé níže tak vlastně si můžu vybrat to je komfort co?

Napsal: stř 06 črc 2011, 16:56
od Dejvaval
Tak v prirucce je napsano presne toto:

Pravidelna kontrola mnozstvi motoroveho oleje
Upozorneni!

Kontrolu mnozstvi motoroveho oleje provadejte jen tehdy, jestlize je motor zahraty na provozni teplotu. (Pri normalni teplote jsou tri policka tmava)
- Postavte smart na rovnou plochu
- Vypnete motor a zapalovani
- Zatahnete rucni brzdu.

Dulezite!
- dodrzujte pravidelne servisni intervaly! Jinak muze dojit ke zniceni motoru.
- Jestlize hladina motoroveho oleje presahuje rysku MAX, pak hrozi nebezpeci poskozeni motoru nebo katalyzatoru. Mnozstvi oleje, presahujici rysku MAX, musi byt odsato.
- Jestlize je hladina motoroveho oleje pod ryskou MIN, hrozi nebezpeci poskozeni motoru.
------------

Samozrejme ze kdyz je motor ohraty na provozni teplotu (85-90st) je olej natolik ridky ze stece ze sten motoru temer ihned (nez obejdete auto a otevrete kryt), nevytece ale z mazani turba a ostatnich mazacich kanalu.
Proto jsem psal ze ze kdyz rano budete mit na minimu, tak pri provozni teplote se muze olej pri jizde odlit a cerpadlo bude sat pouze zpeneny olej ktery nemaze!
Proto merit po zastaveni, necekat az do rana. Ohraty plne synteticky olej na 85st. je ridky jako voda.
U turba je vzdy lepsi mit vice oleje nez mene.