Světla pro denní svícení

Řešení problémů elektroinstalace, schémata, návrhy na změny
Odpovědět
Uživatelský avatar
DYK77
Smart ACE
Příspěvky: 16926
Registrován: sob 25 úno 2006, 00:06
Bydliště: MOST
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DYK77 »

Obrázek Obrázek
Smart Roadster 45KW [2004]
Uživatelský avatar
Milan Vavrek
Příspěvky: 65
Registrován: stř 27 led 2010, 21:53
Bydliště: Muráň 101

Příspěvek od Milan Vavrek »

Svetla pre denné svietenie sa dajú spravi UPLNE JEDNODUCHO !!!
V smarte stačí len 1 vypínač a 2 ks 15 cm vodiča.
Už si to presne nepamätám, ale budem montova hodiny a otáčkomer tak to zdokumentujem a priložím aj foto.
-MVC-
Smart CDI 30kW 2005 - OLD
Smart 451 1.0 45kW 2010
Heli

Příspěvek od Heli »

Tak jsem proměřil dnes spínač u 600ky r 2000 a oni spínaj rovnou tím otočným spínačem halogeny bez relé...teče tam 10A. Pak už chápu že se občes tento přepínač světel vyhřeje a nefunguje.Máte někdo typ jak ty světla vyřešit? Mám modul ale ten spíná jen 0,6A takže bych tam dal ještě relé, ale kam ho optimálně zapojit aby fungovalo i ruční zapínání,,,,,díky
hoboj
Smart ACE
Příspěvky: 652
Registrován: úte 05 kvě 2009, 15:53
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od hoboj »

K svetlu dat spinaci rele. Od baterie privest na spinaci kontakt (30) +12V ze spinaneho (87) primo na zarovku. Jeden kontakt civky rele (85) ukostrit a na druhy (86) pripojit +12V od prepinace svetel (puvodne sundany ze zarovky). A to cele 4x.
ForTwo 450/2003 - 700ccm /Benzin + LPG / hlavne zimni provoz
ForTwo 453/2015 - 999ccm /Benzin (prozatim :) :) )
Heli

Příspěvek od Heli »

tak to ti pěkně děkuju :D to celé 4x a nějaký jiný rozumější řešení neexistuje u spínací skříňky nebo přepínače světel....
hoboj
Smart ACE
Příspěvky: 652
Registrován: úte 05 kvě 2009, 15:53
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Příspěvek od hoboj »

Osobne bych rekl ze to je nejjednodussi, ke kazdemu svetlu se daji dve relatka (1 tlumene a 1 dalkove) a "silovy" kabel se tahne jen na ty rele. A vetsinou je u svetel dost mista na ty rele, nez nekde u prepinace. A ty rele se potom ovladaji temi puvodnimi kabilky.
ForTwo 450/2003 - 700ccm /Benzin + LPG / hlavne zimni provoz
ForTwo 453/2015 - 999ccm /Benzin (prozatim :) :) )
Heli

Příspěvek od Heli »

ja přemýšlím nad přerušení plusového vodiče do spínače světel a hnát to přes jedno relátko jen musím vyřešit aby to svítilo i bez nastartovaného motoru
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

V tématu o světlech jsem se opakovaně zmiňoval o aspektech homologace a instalace doplňkového osvětlení či použití osvětlení z aftermarketu. Jedná se o následující problematiku, která neustále není některým jasná a svým jednáním - použití neschválených světelných zdrojů na vozidle - mnohokrát přímo ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Jedná se např. o oslnění nebo v případě nehody i o poškození či zbytečné zranění druhého účastníka díly a úlomky z neschváleného zařízení.

Ke každému (nejen) světlu je prodejce povinen doložit, že výrobek prošel homologací - to je to "E" a číslo země v kroužku či obdélníku - a dále že tento výrobek je shodný s tím, který procházel zkušebnou a byl homologovaný jako schválený doplněk či aftermarketový díl. Toto se dá dokladovat vylisovaným "E" a číselným kodem země schválení. To pořád ale nestačí pro montáž na vozidlo. Prodejci tuzemských tuzerských "doplňků" hřeší na neznalost kupujících a relativní nepostižitelnost ze strany kontrolních orgánů. Další potřebné značení, které určuje, že se toto zařízení smí užít k danému konkrétnímu účelu je vylisované vedle výše uvedené homologace. V tomto konkrétním případě na čelní straně světelného zařízení. Poblíž (nejčastěji nad) výše uvedené značky musí být uveden symbol užití světla (RL-denní světla, C - potkávací, R - dálkový...) a jaký typ světelného zdroje je zde užit (H - halogen, D - výbojka...) a dále pod tímto musí být číslo schvalovacího protokolu - s tím souvisí, na která vozidla je dané světelné zařízení možno použít a dále čísla případných změn. Lze zde ještě najít šipku, která určuje, zda je světelné zařízení určeno jen pro jednu konkrétní montážní stranu či zda je univerzální pro obě strany (oboustranná šipka). A ještě jeden chyták na bastlíře, co si na auto nacpou deset světlometů. Vpravo od homologační značky se na dálkových světelných zdrojích uvádí referenční značka, jíž je označena svítivost daného světlometu. Když se toto číslo vynásobí 3000, dostane se svítivost v cd (kandela). Maximální svítivost na pevně nainstalovaných současně svítících světlometech na jednom vozidle je 225000cd. Tato hodnota bývala uvedena v dnes již zrušené vyhl. č. 41/84. V současnosti tato hodnota pořád platí, jen není přímo uvedena v národním prováděcím právním předpisu.

Výše uvedené vychází se ze Směrnic č. 76/756 až 76/762/ES a dále 77/538 až 77/540. Vztahují se na kategorie vozidel M,N a částečně i O. A ještě doplnění - v rámci harmonizace a zjednodušení se připravuje zrušení předcházejících směrnic a jejich nahrazení předpisy EHK.
Pro montáž světelných zařízení je výchozím předpisem Směrnice Rady 93/92/EHS.

Ještě docela důležitý dodatek - lze se setkat s produkty vyrobenými v zemích, kde se tolik nedbá na legislativu, které sice na první pohled mají veškeré výše uvedené označení vylisované, ale je to provedeno tak, že jednotlivá čísla a písmena jsou v různých částech krycího skla a dohromady tedy nic neznamenají (např. LR jsou vydávána za SPDS). Veškeré označení musí být pohromadě.
prevzato z forum.fordclubs.org
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
Heli

Příspěvek od Heli »

Jestli chceš kamarád mě nakresli hezký návod jak to zapojit, ale neumím sem vližit obrázek takže jedině poštou. Použil jsem modul za 150kč a potřebuješ tři relátka aby bylo vše funkční jako před tím.Ten blok se vejde k přepínači světel v pohodě
lmt

Příspěvek od lmt »

ja mam denne svetla napojene priamo na 12V z poistkovej skrinky zapinaju sa pri zapnuti klucika.....diody nemaju velky odber a ani vplyv na startovanie...a do obvodu mam pridane jedno rozpinacie rele ktore ich vypne pri zapnuti stretavacich svetiel......to rele stoji par korun...
Heli

Příspěvek od Heli »

a máš zapojení jak a co :)
Spajky007

Příspěvek od Spajky007 »

na diodoé dení svícení nepotřebuješ žádný relé


jeden drát dáš na parkovačku a druhej na klíčkovej proud a je hotovo
zapneš klíček svítěj diody a zapneš parkovačky a vypnou diody
lmt

Příspěvek od lmt »

no moze byt len ci toto zapojenie neposkodi niektore svetla...mne sa vlastne uplne odpoja od napatia pri zapnuti klasickych svetiel... pri tvojom dostanu + z oboch napajacich kablov......
Uživatelský avatar
xlukas.cz
Smart ACE
Příspěvky: 15462
Registrován: ned 26 lis 2006, 22:51
Bydliště: Hodoninsko / Praha

Příspěvek od xlukas.cz »

no ja to budu met slozitejsi, protoze je chcu pouzit i jako mlhovky a maji funkci stroboskopu *pisk*
mozna tam vrazim dvoje (4 ks) - dve jako mlhovky dole a do masky denni + strobo.
SMART MC01 0,8 CDI Pure
2001, 30kw -> 42kw chip tuning, ALU SPINLINE 15" chrom, 175/55 + 195/50, 4pistkove brzdice wilwood, vrtane kotouce Zimmermann, sportovní podvozek, Vmax 161 km/h GPS, tažné zařízení
(* 1.12.2006 64770 km, 1.12.2007 109510 km 1.12.2008 158230 km, 1.12.2009 200000 km, 1.12.2010 238764 km, 1.12.2011 273910km, 1.12.2012 314844 km)
http://www.smart-club.cz/test/viewtopic ... &start=279
:lol: :arrow: SCHVÁLENO !!! Obrázek
Obrázek Obrázek
lmt

Příspěvek od lmt »

naco strobo? na preplnenu dialnicu ? :)))
Odpovědět