Stránka 4 z 11

Napsal: stř 10 úno 2010, 15:16
od DYK77

Napsal: stř 10 úno 2010, 16:01
od Milan Vavrek
Svetla pre denné svietenie sa dajú spravi UPLNE JEDNODUCHO !!!
V smarte stačí len 1 vypínač a 2 ks 15 cm vodiča.
Už si to presne nepamätám, ale budem montova hodiny a otáčkomer tak to zdokumentujem a priložím aj foto.
-MVC-

Napsal: pon 22 úno 2010, 21:02
od Heli
Tak jsem proměřil dnes spínač u 600ky r 2000 a oni spínaj rovnou tím otočným spínačem halogeny bez relé...teče tam 10A. Pak už chápu že se občes tento přepínač světel vyhřeje a nefunguje.Máte někdo typ jak ty světla vyřešit? Mám modul ale ten spíná jen 0,6A takže bych tam dal ještě relé, ale kam ho optimálně zapojit aby fungovalo i ruční zapínání,,,,,díky

Napsal: pon 22 úno 2010, 21:18
od hoboj
K svetlu dat spinaci rele. Od baterie privest na spinaci kontakt (30) +12V ze spinaneho (87) primo na zarovku. Jeden kontakt civky rele (85) ukostrit a na druhy (86) pripojit +12V od prepinace svetel (puvodne sundany ze zarovky). A to cele 4x.

Napsal: pon 22 úno 2010, 21:29
od Heli
tak to ti pěkně děkuju :D to celé 4x a nějaký jiný rozumější řešení neexistuje u spínací skříňky nebo přepínače světel....

Napsal: pon 22 úno 2010, 21:49
od hoboj
Osobne bych rekl ze to je nejjednodussi, ke kazdemu svetlu se daji dve relatka (1 tlumene a 1 dalkove) a "silovy" kabel se tahne jen na ty rele. A vetsinou je u svetel dost mista na ty rele, nez nekde u prepinace. A ty rele se potom ovladaji temi puvodnimi kabilky.

Napsal: pon 22 úno 2010, 22:04
od Heli
ja přemýšlím nad přerušení plusového vodiče do spínače světel a hnát to přes jedno relátko jen musím vyřešit aby to svítilo i bez nastartovaného motoru

Napsal: ned 14 bře 2010, 16:24
od xlukas.cz
V tématu o světlech jsem se opakovaně zmiňoval o aspektech homologace a instalace doplňkového osvětlení či použití osvětlení z aftermarketu. Jedná se o následující problematiku, která neustále není některým jasná a svým jednáním - použití neschválených světelných zdrojů na vozidle - mnohokrát přímo ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Jedná se např. o oslnění nebo v případě nehody i o poškození či zbytečné zranění druhého účastníka díly a úlomky z neschváleného zařízení.

Ke každému (nejen) světlu je prodejce povinen doložit, že výrobek prošel homologací - to je to "E" a číslo země v kroužku či obdélníku - a dále že tento výrobek je shodný s tím, který procházel zkušebnou a byl homologovaný jako schválený doplněk či aftermarketový díl. Toto se dá dokladovat vylisovaným "E" a číselným kodem země schválení. To pořád ale nestačí pro montáž na vozidlo. Prodejci tuzemských tuzerských "doplňků" hřeší na neznalost kupujících a relativní nepostižitelnost ze strany kontrolních orgánů. Další potřebné značení, které určuje, že se toto zařízení smí užít k danému konkrétnímu účelu je vylisované vedle výše uvedené homologace. V tomto konkrétním případě na čelní straně světelného zařízení. Poblíž (nejčastěji nad) výše uvedené značky musí být uveden symbol užití světla (RL-denní světla, C - potkávací, R - dálkový...) a jaký typ světelného zdroje je zde užit (H - halogen, D - výbojka...) a dále pod tímto musí být číslo schvalovacího protokolu - s tím souvisí, na která vozidla je dané světelné zařízení možno použít a dále čísla případných změn. Lze zde ještě najít šipku, která určuje, zda je světelné zařízení určeno jen pro jednu konkrétní montážní stranu či zda je univerzální pro obě strany (oboustranná šipka). A ještě jeden chyták na bastlíře, co si na auto nacpou deset světlometů. Vpravo od homologační značky se na dálkových světelných zdrojích uvádí referenční značka, jíž je označena svítivost daného světlometu. Když se toto číslo vynásobí 3000, dostane se svítivost v cd (kandela). Maximální svítivost na pevně nainstalovaných současně svítících světlometech na jednom vozidle je 225000cd. Tato hodnota bývala uvedena v dnes již zrušené vyhl. č. 41/84. V současnosti tato hodnota pořád platí, jen není přímo uvedena v národním prováděcím právním předpisu.

Výše uvedené vychází se ze Směrnic č. 76/756 až 76/762/ES a dále 77/538 až 77/540. Vztahují se na kategorie vozidel M,N a částečně i O. A ještě doplnění - v rámci harmonizace a zjednodušení se připravuje zrušení předcházejících směrnic a jejich nahrazení předpisy EHK.
Pro montáž světelných zařízení je výchozím předpisem Směrnice Rady 93/92/EHS.

Ještě docela důležitý dodatek - lze se setkat s produkty vyrobenými v zemích, kde se tolik nedbá na legislativu, které sice na první pohled mají veškeré výše uvedené označení vylisované, ale je to provedeno tak, že jednotlivá čísla a písmena jsou v různých částech krycího skla a dohromady tedy nic neznamenají (např. LR jsou vydávána za SPDS). Veškeré označení musí být pohromadě.
prevzato z forum.fordclubs.org

Napsal: ned 14 bře 2010, 19:26
od Heli
Jestli chceš kamarád mě nakresli hezký návod jak to zapojit, ale neumím sem vližit obrázek takže jedině poštou. Použil jsem modul za 150kč a potřebuješ tři relátka aby bylo vše funkční jako před tím.Ten blok se vejde k přepínači světel v pohodě

Napsal: ned 14 bře 2010, 19:35
od lmt
ja mam denne svetla napojene priamo na 12V z poistkovej skrinky zapinaju sa pri zapnuti klucika.....diody nemaju velky odber a ani vplyv na startovanie...a do obvodu mam pridane jedno rozpinacie rele ktore ich vypne pri zapnuti stretavacich svetiel......to rele stoji par korun...

Napsal: ned 14 bře 2010, 19:41
od Heli
a máš zapojení jak a co :)

Napsal: ned 14 bře 2010, 20:20
od Spajky007
na diodoé dení svícení nepotřebuješ žádný relé


jeden drát dáš na parkovačku a druhej na klíčkovej proud a je hotovo
zapneš klíček svítěj diody a zapneš parkovačky a vypnou diody

Napsal: ned 14 bře 2010, 20:52
od lmt
no moze byt len ci toto zapojenie neposkodi niektore svetla...mne sa vlastne uplne odpoja od napatia pri zapnuti klasickych svetiel... pri tvojom dostanu + z oboch napajacich kablov......

Napsal: pon 15 bře 2010, 12:31
od xlukas.cz
no ja to budu met slozitejsi, protoze je chcu pouzit i jako mlhovky a maji funkci stroboskopu *pisk*
mozna tam vrazim dvoje (4 ks) - dve jako mlhovky dole a do masky denni + strobo.

Napsal: pon 15 bře 2010, 16:55
od lmt
naco strobo? na preplnenu dialnicu ? :)))