Napsal: stř 10 úno 2010, 15:16
http://www.flajzar.cz/jine-1/signalizac ... sticka.htmtavebnice je do automobilu připojena pouze dvěma vodiči.
http://www.flajzar.cz/ostatni-6/signali ... pticka.htm

Vítejte na stránkach Smart autoclubu. Sem můžete vkládat své poznatky týkající se vozů Smart a tak se o ně podělit s ostatními. Máte-li potíže s přihlášením pište na postmaster(z)smart-club.cz
https://smart-club.cz/phpBB3/
http://www.flajzar.cz/jine-1/signalizac ... sticka.htmtavebnice je do automobilu připojena pouze dvěma vodiči.

prevzato z forum.fordclubs.orgV tématu o světlech jsem se opakovaně zmiňoval o aspektech homologace a instalace doplňkového osvětlení či použití osvětlení z aftermarketu. Jedná se o následující problematiku, která neustále není některým jasná a svým jednáním - použití neschválených světelných zdrojů na vozidle - mnohokrát přímo ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Jedná se např. o oslnění nebo v případě nehody i o poškození či zbytečné zranění druhého účastníka díly a úlomky z neschváleného zařízení.
Ke každému (nejen) světlu je prodejce povinen doložit, že výrobek prošel homologací - to je to "E" a číslo země v kroužku či obdélníku - a dále že tento výrobek je shodný s tím, který procházel zkušebnou a byl homologovaný jako schválený doplněk či aftermarketový díl. Toto se dá dokladovat vylisovaným "E" a číselným kodem země schválení. To pořád ale nestačí pro montáž na vozidlo. Prodejci tuzemských tuzerských "doplňků" hřeší na neznalost kupujících a relativní nepostižitelnost ze strany kontrolních orgánů. Další potřebné značení, které určuje, že se toto zařízení smí užít k danému konkrétnímu účelu je vylisované vedle výše uvedené homologace. V tomto konkrétním případě na čelní straně světelného zařízení. Poblíž (nejčastěji nad) výše uvedené značky musí být uveden symbol užití světla (RL-denní světla, C - potkávací, R - dálkový...) a jaký typ světelného zdroje je zde užit (H - halogen, D - výbojka...) a dále pod tímto musí být číslo schvalovacího protokolu - s tím souvisí, na která vozidla je dané světelné zařízení možno použít a dále čísla případných změn. Lze zde ještě najít šipku, která určuje, zda je světelné zařízení určeno jen pro jednu konkrétní montážní stranu či zda je univerzální pro obě strany (oboustranná šipka). A ještě jeden chyták na bastlíře, co si na auto nacpou deset světlometů. Vpravo od homologační značky se na dálkových světelných zdrojích uvádí referenční značka, jíž je označena svítivost daného světlometu. Když se toto číslo vynásobí 3000, dostane se svítivost v cd (kandela). Maximální svítivost na pevně nainstalovaných současně svítících světlometech na jednom vozidle je 225000cd. Tato hodnota bývala uvedena v dnes již zrušené vyhl. č. 41/84. V současnosti tato hodnota pořád platí, jen není přímo uvedena v národním prováděcím právním předpisu.
Výše uvedené vychází se ze Směrnic č. 76/756 až 76/762/ES a dále 77/538 až 77/540. Vztahují se na kategorie vozidel M,N a částečně i O. A ještě doplnění - v rámci harmonizace a zjednodušení se připravuje zrušení předcházejících směrnic a jejich nahrazení předpisy EHK.
Pro montáž světelných zařízení je výchozím předpisem Směrnice Rady 93/92/EHS.
Ještě docela důležitý dodatek - lze se setkat s produkty vyrobenými v zemích, kde se tolik nedbá na legislativu, které sice na první pohled mají veškeré výše uvedené označení vylisované, ale je to provedeno tak, že jednotlivá čísla a písmena jsou v různých částech krycího skla a dohromady tedy nic neznamenají (např. LR jsou vydávána za SPDS). Veškeré označení musí být pohromadě.